Δείτε τα πακέτα μαθημάτων που διδάσκονται σε κάθε τάξη καθώς και τις ώρες διδασκαλίας τους μέσα στο Φροντιστήριο.

Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
Κατευθύνσεις
Μαθήματα
Ώρες
Θετική
Κατεύθυνση
Μαθηματικά(Γεν. Παιδείας) 2 ώρες/εβδ.
Φυσική (Γεν. Παιδείας) 1 ώρα/εβδ.
Βιολογία (Γεν. Παιδείας) 1 ώρα/εβδ.
Έκθεση 2 ώρες/εβδ.
Μαθηματικά (Κατεύθυνσης) 6 ώρες/εβδ.
Φυσική (Κατεύθυνσης) 4 ώρες/εβδ.
Χημεία (Κατεύθυνσης) 3 ώρες/εβδ.
Βιολογία (Κατεύθυνσης) 3 ώρες/εβδ.
Σύνολο: 20 ώρες/εβδ.

Θεωρητική
Κατεύθυνση
Μαθηματικά(Γεν. Παιδείας) 2 ώρες/εβδ.
Φυσική(Γεν. Παιδείας) 1 ώρα/εβδ.
Έκθεση 2 ώρες/εβδ.
Ιστορία Γενικής Παιδείας 1 ώρα/εβδ.
Αρχαία Ελληνικά 5 ώρες/εβδ.
Λογοτεχνία 2 ώρες/εβδ.
Λατινικά 2 ώρες/εβδ.
Ιστορία (Κατεύθυνσης) 2 ώρες/εβδ.
Σύνολο: 16 ώρες/εβδ.

Τεχνολογική
Κατεύθυνση

Μαθηματικά(Γεν. Παιδείας) 2 ώρες/εβδ.
Φυσική (Γεν. Παιδείας) 1 ώρα/εβδ.

Βιολογία (Γεν. Παιδείας)

1 ώρα/εβδ.
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας 2 ώρες/εβδ.
Οργάνωση και Διοίκηση 2 ώρες/εβδ.
Πληροφορική 2 ώρες/εβδ.
Ιστορία (Γεν. Παιδείας) 1 ώρα/εβδ.
Έκθεση 2 ώρα/εβδ.
Μαθηματικά (Κατεύθυνσης) 6 ώρες/εβδ.
Φυσική (Κατεύθυνσης) 4 ώρες/εβδ.
Χημεία (Γεν. Παιδείας) 1 ώρα/εβδ.
Σύνολο: 20 ώρες/εβδ.

1. Βασικός σκοπός εισαγωγής στο Πανεπιστήμιο με παράλληλη όμως ενόραση στην απαιτητικότητα της κάθε επιστήμης.

2. Πείθονται οι μαθητές ότι ο στόχος της εισαγωγής στο Πανεπιστήμιο είναι "εύκολος" αρκεί να εργάζονται με μεθοδικότητα επιμονή και στόχευση

3. Η επίγνωση της ευκολίας του εγχειρήματος καθιστά την Γ΄ Λυκείου λιγότερο αγχωτική και συγχρόνως αποτελεσματική.

4. Η αναφορά στην ουσία της κάθε επιστήμης στη φιλοσοφία της και τη διαλεκτική της σχέση με τη ζωή και τον άνθρωπο δίνει στον κάθε μαθητή μια άλλη "υποδομή" για την ίδια του τη ζωή. Μέσα απ' την εμβάθυνση δίνεται η δυνατότητα και του πετάγματος προς τα πάνω ψυχής και μυαλού, λιτότητας σκέψης και καλλιέργεια δημιουργικής φαντασίας. Άμεση ικανότητα προσγειώσεων και απογειώσεων.

5. Επαναλαμβάνουμε!!! Η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο είναι εύκολη υπόθεση. Το δύσκολο είναι να τελειώσει ο μαθητής το σχολείο όσο πιο πλούσιος γίνεται και να μπορεί να αφουγκράζεται, να ρουφάει τον κόσμο. Να ανοίγει δρόμους καλούς...